5 Kasım 2011 Cumartesi

BAVUL HAZIRLAMA...

Mutlaka biz kızlar bu işlerin uzmanı olsakda..bazen bi başkasından minikde olsa yeni bi fikir alabiliyoruz...ve bu bizi gercekte mutlu edebiliyor..
Bu postun yayınlanma amacı da tamamen budur..Bayram tatili için ROMA'ya gitmeye karar verildikten sonra,her zamanki gibi ne giysem tasasına düşüldü vee düşünüldü,düşünüldü,düşünüldü...
Sonuçta...kendimce hayatımı kolaylaştırmak için aldığım notlar... niye arkadaşlarımla  paylaşılmasın diye bi noktaya gelindi..İşte bu post doğdu... (ayyy amma uzattım))

1. Öncelikle gidilecek yer,konsept ve proram belirlenmeli..Hergün ( ve çıkılacaksa gece ) için  yazılı bir giyim planı oluşturulmalı( tabiki giysiler için canımmm)....Ve gidilecek yerin havadurumu mutlaka bilinmeli..
2.Bunu yaptıktan sonra bavula konulacak eşyalar kontrolden geçirilmeli( eksik düğme,gözden kaçmış bi leke gibi sorunlara karşılık)..
3.Bavulunda sağlamlığı kontrol edildikten sonra(fermuar ,askı,kilit vs.),bavulu uygun zaman varsa 1-2 saat havalandırmalı..Bu olay oluşmuş ağır kokuların ( bazen olabilio) eşyalara sinmesini engellior.
4.Bavula yerleştirilecek eşyaları kategorize ederek işe başlayabiliriz.Giysiler,ayakkabılar,aksesuarlar,kozmetikler...
Genellikle,pratik ve sade kombinler yapmaya çalışmalı,mantıklı düşünerek hem az yük taşımış olur,hem de oldukça şık olabiliriz..Özellikle benim gibi anne olan arkadaşlarım sanırım beni en iyi anlayanlar aramızda çünkü zaten çocuk için ne var ne yoksa topluyoruz giderken ,bütün riskleri göze alarak ...Hiç değilse kendimiz için az eşya alalım değil mi? Yaşasın fularlar,atkılar,şapkalar...
Ayakkabıları bi kaç kombinle uyacak şekilde seçmeli..
5.Gelelim bavul yerleştirmeye..Giysileri,(özellikle hassas olanları) mutlaka poşet içinde bavula yerleştirmeliyiz.( marketlerde orta boy şeffaf poşetler satılıo,hem çok ucuz,hemde minik bi rulo şeklinde olduğu için taşıması çok kolay.bu poşetlerden mutlaka yanımıza almalıyız çünkü dönüşte de aynı ihtiyaç oluo ve de otellerdekiler maalesef çok işe yaramıo)
Bu şekilde poşetleme yaparak bavul hazırlamak her türlü olumsuzluğa karşı bi önlem olur.Özellikle uzun ve aktarmalı uçak yolculuklarında,ıslanma gibi sorunlarla karşılaşılabilir..
Ayakkabıları da kendi özel bez poşetlerınde ve ayrı tekler halinde taşımak iyi oluor.birbirlerini zedelemezler..
Kozmetikleri de ayrı ayrı poşetlere koymalı,mümkün olduğunca tester veya seyahat boylarını kullanmalı ama yinede poşete koymalı,çok minik şişelerde de olsa kırılınca çok tatsız oluo..Parfümü de mutlaka  poşetlemeli.Bi kez başıma geldi şişe kırıldı,iğrençti,kokunun dışındakiler...
En asgari makyaj malzemelerini götürmeli,tercihe göre rimel-parlatıcı/allık-kalem vs..( Benim seçimlerim estee lauder kaş kalemi,YSL touch eclat,maybelline köpük allık,rimel)
Saç şekillerine de kombinlerle birlikte karar verip,sadece ihtiyac malzemelerini yanımıza almalıyız..(toka,düzleştirici,saç spreyi gibi...)

Tabiki fotograf makinesi ve kamera ile daha önceden ilk kez gidilecek bi yerse ilgili tanıtım kitaplarını edinmeyi unutmamak gerek..
hepinize sevgiler....1 yorum:

  1. şimdiden iyi tatiller iyi bayrmlar diliyorum.Roma süper seçim benim sevdiğim yerler arasındadır:) sevgiler

    YanıtlaSil

SÖYLEDİKLERİNZ COK ÖNEMLİ BENİM İÇİN...